چه عواملی در امنیت نرم افزار آموزشگاه تاثیرگذارند؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خیلی از آموزشگاه‌ها هنگام خرید نرم افزار آموزشگاه، بحث امنیت سیستم است؛ عوامل مختلفی در امنیت نرم افزار آموزشگاه تاثیرگذارند که در این مقاله آن‌ها را بررسی می‌کنیم و با هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد؛ یکی از مواردی که خیلی مورد بحث قرار می‌گیرد، موضوع آنلاین یا آفلاین بودن یک نرم افزار مدیریت آموزشگاه است؛ یک نرم افزار آنلاین مدیریت آموزشگاه، به شکل تحت وب کار می‌کند و برای استفاده از آن احتیاجی نیست برنامه را روی کامپیوتر خود نصب کنید، اما در طرف دیگر یک نرم افزار آفلاین این قابلیت را دارد که روی دستگاه شما و به صورت محلی (Local) نصب شود.

شاید در نگاه اول اینطور فکر کنید که نرم‌افزار آفلاین از امنیت بیشتری برخوردار است، چون کاملا روی کامپیوتر شما نصب شده و کنترل آن در اختیار خودتان است، اما در این حالت مواردی مثل پشتیبان‌گیری از اطلاعات و به‌روزرسانی سیستم نیز برعهده‌ی خودتان خواهد بود؛ در ادامه بیشتر این موضوع را برای شما شرح می‌دهیم و موارد امنیتی را در یک سیستم آنلاین با یک سیستم آفلاین مقایسه خواهیم کرد.

استفاده از فایروال‌های قدرتمند

در یک نرم افزار آنلاین یا نرم افزار ابری آموزشگاه، از آنجایی که مشتریان زیادی از یک سیستم استفاده می‌کنند، شرکت ارائه‌دهنده‌ی نرم‌افزار باید از تمهیدات امنیتی بسیار پیشرفته‌ای استفاده کند تا امنیت داده‌های کاربران حفظ شوند، اما در سوی مقابل هنگام استفاده از یک نرم افزار آفلاین مدیریت آموزشگاه موارد امنیتی سیستم برعهده‌ی خود شماست و برای اینکه بتوانید امنیت حداقلی را تامین کنید، باید هزینه‌های نسبتا زیادی را بابت این موضوع بپردازید، از هزینه‌ی خریداری فایروال‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گرفته تا استخدام یک کارشناس فنی برای تامین امنیت سیستم.

اما در یک نرم افزار ابری مدیریت آموزشگاه همه‌ی این موارد بدون هیچ دغدغه‌ای برای شما تامین شده و شما فقط از نرم‌افزارتان استفاده می‌کنید، بدون اینکه دغدغه‌ای بابت امنیت سیستم داشته باشید.

پشتیبان‌گیری از اطلاعات سیستم

موضوع دیگری که نه فقط در یک نرم افزار مدیریت آموزشگاه بلکه برای هر برنامه کامپیوتری باید مد نظر قرار دهید، بحث تهیه‌ی پشتیبان از اطلاعات است، هنگامی که یک نرم‌افزار را روی کامپیوتر خود نصب می‌کنید باید به شکل مرتب (مثلا روزانه یا هفتگی) از اطلاعات خود نسخه‌های پشتیبان تهیه کنید، چراکه احتمال آسیب دیدن کامپیوتر یا یکی از قطعات آن وجود دارد و در صورتی که نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات خود نداشته باشید، این احتمال وجود دارد که یک بخش یا حتی تمام داده‌های مربوط به آموزشگاه‌تان را از دست بدهید.

اما در یک نرم افزار مدیریت آموزشگاه ابری، قضیه کمی متفاوت است؛ معمولا سرورهایی برای پشتیبان‌گیری از اطلاعات وجود دارند و در بازه‌های زمانی مشخص با زمان‌بندی دقیق فرایند بکاپ‌گیری از همه‌ی اطلاعات انجام می‌شود، هرچند توصیه می‌شود خودتان هم همیشه نسخه‌ی پشتیبان داشته باشید، اما اگر از نگاه امنیت اطلاعات، این ماجرا را ببینید، احتمالا سیستم‌های ابری در این زمینه، گزینه‌های مطمئن‌تری به حساب می‌آیند.

به‌روزرسانی نرم‌افزار و زیرساخت

هر نرم‌افزار کامپیوتری احتیاج به تهیه‌ی زیرساخت و البته به‌روزرسانی دارد؛ هنگامی که حجم اطلاعات سیستم شما افزایش پیدا کند، برای پردازش و ذخیره‌ی اطلاعات نیاز به فضا و قدرت پردازشی بیشتری خواهید داشت و باید زیرساخت‌های سخت‌افزاری خود را ارتقا دهید، اما در سمت مقابل هنگام استفاده از نرم‌افزارهای ابری احتیاجی به تهیه زیرساخت نخواهید داشت و مدیریت این موارد توسط شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات برای شما مدیریت می‌شود.

همین موضوع در خصوص به‌روزرسانی سیستم نیز وجود دارد و اگر از سیستم‌های آفلاین استفاده کرده باشید، خودتان باید همه‌چیز را به‌روزرسانی کنید، اما در یک نرم افزار آنلاین مدیریت آموزشگاه که به شکل ابری مدیریت شود، شما همه‌ی به‌روزرسانی‌ها و امکانات جدید سیستم را به شکل خودکار روی نرم‌افزار خود خواهید داشت و احتیاجی به آپدیت دستی برنامه ندارید.

امنیت نرم افزار آموزشگاه به شما نیز بستگی دارد!

مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، بیشتر وابسته به نرم‌افزاری هستند که از آن استفاده می‌کنید، اما موضوع دیگری نیز در این بین موثر است، یعنی نحوه‌ی استفاده‌ی شما از برنامه! فرقی نمی‌کند از یک نرم افزار آنلاین استفاده می‌کنید یا یک نرم‌افزار آفلاین، استفاده از کلمات عبور قدرتمند و بازگو نکردن آن برای دیگران، یکی از عوامل بسیار مهم در حفظ امنیت نرم افزار آموزشگاه شما به حساب می‌آید.

در صورتی که از یک نرم افزار مدیریت آموزشگاه حرفه‌ای و با امنیت بالا استفاده کنید، اما کلمات عبور مطمئنی برای خود انتخاب نکرده باشید، حتی با وجود رعایت بقیه‌ی موارد امنیتی، این احتمال وجود دارد که داده‌های شما به خطر بیفتند؛ در حقیقت رعایت همه‌ی این موارد در کنار هم می‌توانند امنیت نرم افزار آموزشگاه شما را تا حد زیادی تضمین کنند.

در کنار این‌ها، به این موضوع نیز توجه داشته باشید که امنیت در دنیای کامپیوتر هیچ‌گاه ۱۰۰ درصد نیست و همه‌ی ما با رعایت نکات امنیتی، سعی می‌کنیم امنیت نرم‌افزارهای خود را تا حد ممکن در سطح بالایی نگه داریم.

به نظر شما چه موارد دیگری در حفظ امنیت نرم افزار آموزشگاه تاثیرگذارند؟ شما از چه راهکارهایی برای ارتقای امنیت نرم‌افزارهای خود استفاده می‌کنید؟ دیدگاه‌ها و تجربیات ارزشمند خود را در این زمینه با ما و کاربران دمان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *