مروری بر تفاوت های آزمون های زبان تافل و آیلتس

تفاوت در لهجه
آزمون تافل، امریکایی و آزمون آیلتس، انگلیسی، استرالیایی، ایرلندی می‌باشد. اگر چه از لحاظ محتوا و ساختار دستوری تفاوت چندانی بین گونه‌های مختلف زبان انگلیسی وجود ندارد و تسلط به یکی‌ از آنها به منزله ی تسلط بر تمام آنهاست، ممکن است برخی‌ از زبان آموزان در قسمت شنیداری آزمون با مشکل مواجه شوند که البته با چند هفته تمرین پیاپی این مشکلات تا حد زیادی برطرف میشوند. غالب مؤسسات زبان در ایران با لهجه ی امریکایی کار می کنند، و بیشتر فیلم‌ها و سریال‌های موجود در بازار متعلق به کشور امریکا هستند و این خود باعث میشود زبان آموزان در شنیدن و درک لهجه امریکایی تواناتر باشند. اما از سوی دیگر امریکایی‌ها به مراتب سریعتر از سایر کشورهای انگلیسی‌ زبان صحبت میکنند و به عبارتی کلمات و حرفها را “می خورند” در حالی‌ که بریتانیایی‌ها شمرده تر صحبت می کنند.

نوع سؤالات آزمون تافل تستی است. در حالی‌ که آزمون آیلتس علاوه بر سؤالات تستی جواب کوتاه یک تا چهار کلمه ای و تک حرفی‌ دارد. مثلاً برای پاسخ دادن به سؤالات صحیح,غلط و بلی, خیر کردن … از آنجا که آزمونهای رسمی‌ در ایران غالباً تستی می باشند، اکثر زبان آموزان آزمونهای تستی را به تشریحی ترجیح میدهند، چرا که خطا پذیری این گونه پاسخ‌ها به مراتب کمتر است از جواب‌های کوتاه آیلتس که در آن کوچک و بزرگ نوشتن برخی‌ از حروف و یا اشتباهات املایی می تواند منجر به از دست دادن تمام نمره ی سؤال بشود حتی اگر جواب درست باشد.

 

ielts-toefl

 

تعداد روخوانیهای آیلتس از تافل کمتر است، اما بیشتر زبان آموزان معتقدند که سطح روخوانی های آیلتس سخت تر و طولانی تر از تافل می‌باشند.

یکی‌ از تفاوت‌های برجسته ی دو آزمون نحوه ارایه شدن مهارت های شنیداری است. در آزمون آیلتس شما سؤال‌ها را در مقابل خود دارید و همزمان که گوش می‌دهید می توانید به ترتیب سؤال‌ها را پاسخ دهید، در حالی‌ که آزمون تافل با وجود داشتن مهارت های شنیداری های طولانی‌ چنین امکانی را به شما نمی دهد و باید ابتدا به تمام مکالمه یا سخنرانی گوش دهید، یادداشت برداری کنید، و از حافظه ی خوبی برخوردار باشید، تا پس از اتمام یک قسمت که سؤالها به شما نشان داده میشود، بتوانید به آنها پاسخ دهید.

اولین و مهمترین ملاک برای اینکه کدام آزمون را بدهید این است که اکادمی یا شرکتی که از شما نتیجه ی این دو آزمون را می‌خواهد کدام را می‌پذیرد. یعنی‌ باید اکادمی را انتخاب کنید، و ببینید چه آزمونی می‌خواهد، بعد تصمیم بگیرید.

آزمون آیلتس به دو صورت ارایه می شود: جنرال، برای مهاجرانی که لزوماً قصد تحصیل ندارند که ساده تر است و آکادمیک که مخصوص ارایه به اکادمی هاست. اما تافل فقط به صورت آکادمیک برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *